Pivarootsi tuulik › Vaatamisväärsused › Massu mõis

Massu mõisMassu mõis. Fotod Arno Peksar 1999

Klassitsistlik härrastemaja ehitati 19. sajandi esimesel poolel (1820. aastatel). Mõisahoone on liigendatud nõrgalt eenduvate risaliitidega, millest keskmist ilmestab vormikas, kaheksast paariti asetatud toskaana orderis sambast koosnev portikus. Tähelepanu väärib ampiirilik, kraatervaasi kujutisega välisuks.

Peahoonega moodustavad ühtse ansambliterviku sammasportikusega aidahoone klassitsistlik fassaad. Hinnaliseks võib pidada ka vabaplaneeringuga parki. Kogu mõisaansambel võeti riikliku kaitse alla 1972. aastal.

Mõisahoones on olnud aastaid Massu kool, rahvamaja ja kohalik kultuurimaja. Peale uue klubihoone valmimist Kõmsil 1988. aastal on Massu mõis seisnud tühjana. Tänaseks on valdus erakätesse.

 

Massu linnus ja Liukivi

Massu ringvall-linnus on tõenäoliselt ehitatud I aastatuhandel. See on rajatud tasasele maale. 55-65 m läbimõõduga linnuseõue piirab madal vall, milles on kaks 9-16 m laiust väravakohta. Varisenud ja kamardunud valli kõrgus on keskmiselt vaid 1m ja laius 10-13 m.

1972.-73. aastal lõhuti osa linnust "Kevade" kolhoosi karjalauda ehitamisega. Täielikult hävis üks väravakoht. Prooviväljakaevamine 1973. aastal näitas, et kindluse vall koosneb peamiselt paekividest, osaliselt ka raudkividest. Oma tüübilt kuulub Massu linnus Gotlandi, Ölandi ja Saaremaa analoogiliste madalate ringvall-linnuste hulka.Massu Liukivi. Fotod Arno Peksar 2001

Massu Liukivi. Massu mõisast 0,5 km Kokuta ja Mõisaküla poole on otse teeservas väikeselohuline kultusekivi Liukivi (e. Läätsikivi) I aastatuhandest e.m.a. Kivi kallakal küljel on kolm liulaskmise renni. Liukive on seostatud seksuaalmaagiaga - tagasid mehelesaamist ja sigivust.

Materjalid http://www.hanila.ee

 

Vaata lisaks
eesti soome inglise rootsi vene itaalia prantsuse saksa
Kontakt